در یک بازاریابی هدفمند باید مشتری‌های خود را بشناسید و بر اساس علایق و ویژگی‌های شخصیتی ایشان عمل کنید. به این ترتیب تمام تلاش‌های شما در جهت جذب مشتری بازدهی بیشتری خواهند داشت و در نتیجه سرمایه و وقت کمتری به هدر خواهد رفت. تهیه و طراحی پرسونای مشتری یکی از کاربردی‌ترین روش‌های هدفمندسازی بازاریابی است.
همیشه یک محتوای خوب باید بتواند برای کسب‌وکار خود ارزش ایجاد کند؛ مخاطبان، کسانی هستند که این ارزش را ایجاد می‌کنند. بازاریابان حرفه‌ای نیز می‌دانند که رمز بدست آوردن بهینه سازی و افزایش نرخ تبدیل برای محتواهایی که تولید می‌کنند، تعریف دقیق مخاطبان و تقسیم‌بندی آن‌ها به گروه‌های مختلف است. در ادامه، درباره ضرورت ایجاد پرسونای مخاطب در بازاریابی محتوا، روش ایجاد آن و چگونگی جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد آن صحبت می‌کنیم.

پرسونای مخاطب چیست؟

اگر تا به حال پرسونای مخاطب ایجاد نکرده‌اید، ممکن است برای شما سوال باشد که پرسونای مخاطب چیست و برای کسب‌وکار چه فایده‌ای دارد؟
برای اینکه بتوانید محتوایی مناسب مخاطبین خود تولید و توزیع کنید، ابتدا باید مخاطبین خود را در طول سفر مشتری (buyer journey) بشناسید. پرسونای مخاطب، نماینده‌ای از مخاطبین واقعی شما است که نشان‌ می‌دهد مخاطبین شما چه کسانی هستند؟ مایل به یادگیری چه چیزهایی هستند؟ اهداف آن‌ها چیست و رفتار آن‌ها در طول سفر مشتری چگونه است؟ پرسونای مخاطب، یک شخصیت ساختگی بر اساس داده‌های واقعی و تحقیقات بازار است که بخش مشخصی از مخاطبان هدف را نشان می‌دهد.
پرسونای مخاطب (audience persona) در بازارایابی محتوا باید روی چالش‌های مخاطب و چیزهایی که مخاطب مایل به یادگیری آن‌ها است، تمرکز کند.

تفاوت پرسونای مخاطب با پرسونای مشتری!

پرسونای مخاطب با پرسونای مشتری یا خریدار متفاوت است؛ زیرا پرسونای مشتری بیشتر با هدف فروش محصولات و بر اساس داده‌های بازار است، در حالی که پرسونای مخاطب، مرتبط با سئو و بازاریابی محتوا است.
اغلب کسب‌وکارها برای نشان دادن گروه‌های مختلف مخاطبان هدف، چندین پرسونای مخاطب ایجاد می‌کنند. هیچ اجبار و محدودیتی در تعداد پرسونای مخاطب وجود ندارد، اما پیشنهاد ما این است که حتماً بین ۲ تا ۵ گروه ایجاد کنید. البته، تعدادشان می‌تواند تا ۲۰ نیز برسد، اما در نظر گرفتن تعداد زیادی پرسونای مخاطب ممکن است باعث سردرگمی شود. تعداد پرسونا، به مخاطبینی که با استفاده از بازاریابی محتوا، قصد تارگت کردن آن‌ها را دارید، بستگی دارد.

چرا ایجاد پرسونای مخاطب ضروری است؟

چقدر درباره پیش‌زمینه، اهداف و چالش‌های مخاطبین خود می‌دانید؟ چقدر درباره نیازها و علاقه‌مندی‌های آن‌ها اطلاع دارید؟ مخاطبین شما چند سال دارند؟ بدون شناخت مخاطبین خود و پی بردن به نیازهای آن‌ها، چگونه می‌توانید محتوایی تولید کنید که نیازهای آن‌ها را برطرف کند؟
بدون پاسخ به چنین سوالاتی، ایجاد استراتژی مناسب بازاریابی محتوا، تولید محتوای مناسب و توزیع محتواها در کانال‌های مختلف، دشوار است. ایجاد پرسونای مخاطب، به شما کمک می‌کند مخاطبین خود را بهتر بشناسید. به منظور پی بردن به خصوصیات گروه‌های مختلف مخاطبین هدف و تولید محتوای مناسب برای آن‌ها، ایجاد پرسونای مخاطب ضروری است. ایجاد پرسونای مخاطب، می‌تواند به طور چشم‌گیری نتایج کسب‌وکار شما را بهبود ببخشد.

مزایای ایجاد پرسونای مخاطب در بازاریابی محتوا

پی بردن به چالش‌ها، نیازمندی‌ها و علاقه‌مندی‌های مخاطبین
درک درست از آنچه مخاطبان مایل به یادگیری آن‌ها هستند
شناخت دقیق مخاطبین و در نهایت، تقسیم‌بندی آن‌ها به گروه‌ها با خصوصیات مشترک
زمانی که اطلاعات کافی از مخاطبین خود در دست داشته باشید، می‌توانید محتوای مناسب‌تری برای آن‌ها تولید کنید؛ این محتوا از تاثیرگذاری بالایی برخوردار است و باعث تبدیل خواننده به لید یا حتی مشتری خواهد شد. در صورت نداشتن اطلاعات کافی و عدم ایجاد پرسونای مخاطب، مجبور هستید به صورت فرضی محتوا تولید کنید و درباره آنچه که خود می‌دانید بنویسید، نه چیزی که مخاطبین مایل به یادگیری آن هستند.

جمله معروفی در این زمینه از Seth Godin، نویسنده معروف بلاگ Seth، نقل شده است:

برای محصولات خود مشتری پیدا نکنید، بلکه برای مشتریان خود، محصول تولید کنید.

اطلاعات مورد نیاز برای ایجاد پرسونای مخاطب چگونه بدست می‌‌آید؟

پرسونای مخاطب از طریق تحقیقات، نظرسنجی‌هاو مصاحبه‌ با مخاطبین مورد نظر ایجاد می‌شود. فرایند ایجاد پرسونای مخاطب، با جمع‌آوری داده‌های مورد نیاز شروع می‌شود. پیش از شروع این فرایند، باید از خود بپرسید به چه اطلاعاتی از مخاطبین خود نیاز دارید؟ کدام داده‌ها می‌توانند به شما در ایجاد پرسونای مخاطب کمک کنند. اولین چیزی که ممکن است با شنیدن کلمه پرسونای مخاطب به یاد آورید، اطلاعات جمعیت‌شناسی یا دموگرافیک است. اغلب کسب‌وکارها بدون در نظر گرفتن نوع محصول یا کسب‌وکار خود، دانستن اطلاعات دموگرافیک زیر را برای ایجاد پرسونای مخاطب ضروری می‌دانند:
سن
جنسیت
موقعیت جغرافیایی
سطح تحصیلات
علاقه‌مندی‌ها
شغل و صنعت حوزه فعالیت
علاوه بر این اطلاعات جمعیت‌شناسی‌، باید مواردی نظیر چالش‌ها و مسائل مخاطبین، رفتار مخاطبین نسبت به محتواهای مختلف، رفتار مخاطبین در وب‌سایت، علاقه‌مندی آن‌ها و … را نیز بدست آورید.
منبع: ویرگول، علیرضا ابراهیمیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *