الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ (شاید آن‌گونه که انتظار داشتید نباشد) (The Instagram Algorithm in 2021 (Maybe Not What You Expected))

الگوریتم اینستاگرام در سال 2021 (شاید آن‌گونه که انتظار داشتید نباشد) (The Instagram Algorithm in 2021 (Maybe Not What You Expected))

الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ (شاید آن‌گونه که انتظار داشتید نباشد) (The Instagram Algorithm in 2021 (Maybe Not What You Expected))

الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ (شاید آن‌گونه که انتظار داشتید نباشد) (The Instagram Algorithm in 2021 (Maybe Not What You Expected)) 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

دروازه‌بان موفقیت در اینستاگرام، الگوریتم موجود در آن است. زمانی که بر الگوریتم اینستاگرام تسلط داشته باشید می‌توانید به فالوورهای بیشتر و تعامل بالاتری دست‌یابید.

اگر الگوریتم اینستاگرام را نادیده بگیرید، حساب کاربری شما صرف نظر از کیفیت محتوایی که در آن است، شناخته شده نخواهد بود و در صفحه اکسپلور اینستاگرام ظاهر نخواهد شد.

این الگوریتم‌ها، هر از گاهی تغییر می‌کنند به همین دلیل نیاز است تا همواره آپدیت باشید. در واقع برای توسعه‌ی کسب و کار خود باید همیشه به تلاش خود ادامه دهیم.

در این مقاله، به بررسی نحوه‌ی عملکرد اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ و تمامی نکاتی که باید در این زمینه انجام دهید تا موفقیت شما در اینستاگرام، تضمین‌شود خواهیم پرداخت. اول از همه، بیایید تا چیزی را از سر راه خود برداریم.

هیچ روش رسمی برای پیروز شدن در الگوریتم اینستاگرام وجود ندارد. در حقیقت، شرکت‌هایی مانند گوگل، فیسبوک، اینستاگرام، توییتر و سایر شرکت‌هایی که متکی بر الگوریتم‌ها می‌باشند، هیچگاه به طور رسمی اعلام نکرده‌اند که باید به چه شیوه‌ای کار کرد تا قطعات محتوا در رتبه‌های بالاتری در فید جستجو نمایش داده شوند یا آن که چه کارهایی باعث می‌شوند تا قطعات محتوا، رتبه‌ی پایین‌تری به دست آورند.

این موضوع هم نفرین و هم نعمت می‌باشد.

این موضوع، یک نعمت است چرا که اگر شرکت‌ها، تمامی جزئیاتی که در محاسبات الگوریتم‌ها، در نظر گرفته می‌شوند را فاش سازند، حساب‌های کاربری، محتوا و داده‌های خود را فقط و فقط به منظور راضی کردن الگوریتم، کنترل و تنظیم می‌کردند (غالبا، با هزینه‌ی خود کاربر).

بله، هم‌اکنون نیز بسیاری از حساب‌های کاربری این کار را انجام می‌دهند اما در آن حالت، این اتفاق در مقیاس بسیار گسترده‌تری انجام می‌شد.

اما دلیل نفرین بودن این اتفاق بخاطر آن است که بسیاری از افراد، ساعت‌های زیادی را صرف تولید محتوای باکیفیت می‌کنند اما این محتواها، غالبا برای افراد و کاربرانی که واقعا به آن‌ها علاقه‌مند هستند، نمایش داده نمی‌شوند.

با تمامی این اوصاف، هم فیسبوک و هم اینستاگرام، هر از گاهی اطلاعاتی را درباره‌ی الگوریتم‌های خود در اختیار کاربران قرار می‌دهند. به عنوان مثال ما می‌دانیم که نحوه‌ی تعامل کاربر (مانند لایک، کامنت و ویو) بر محتوا تأثیر می‌گذارد یا آن که الگوریتم‌ها، بر اساس بستری که در آن قرار می‌گیرند (مانند Reels، صفحه‌ی اکسپلور، استوری و …) عملکرد متفاوتی دارند.

در این مقاله سعی خواهیم کرد تا الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ را تا جایی که می‌شناسیم، مورد بررسی قرار دهیم. نکاتی که مطالعه خواهید کرد بر اساس اطلاعاتی که خود اینستاگرام ارائه داده و همچنین تجربیات خودمان در همین زمینه می‌باشند.

با ما همراه باشید.

نحوه‌ی کار الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱

در واقع نمی‌توان گفت که تنها یک مدل الگوریتم در اینستاگرام وجود دارد. الگوریتم‌ها، کلاسیفایرها (طبقه‌بندی کننده‌ها) و فرآیندهای مختلفی وجود دارند که هر کدام، اهداف خاص خود را دنبال می‌کنند.

اینستاگرام در گذشته، تصاویر را بر مبنای ترتیب زمانی انتشار، نمایش می‌داد؛ اما اکنون، هر بخش از این اپلیکیشن (فید، صفحه اکسپلور، استوری‌ها، Reels و …) برای نمایش محتوا، از الگوریتم خاص خود تبعیت می‌کند.

در زیر، الگوریتمی را که اینستاگرام برای هر بخش از برنامه‌ی خود در نظر گرفته تا محتوا، نمایش داده‌شود را مشاهده می‌نمایید:

۱. الگوریتم اینستاگرام برای فید

با وجود اضافه شده استوری و Reels به اینستاگرام، اما فید همچنان خانه‌ی اصلی این پلتفرم به حساب می‌آید. شما غالبا محتوایی را در این بخش مشاهده می‌کنید که اکانت‌های آن‌ها را در گذشته فالو کرده باشید و این موضوع، اولین تفاوت مهم الگوریتم می‌باشد.

زمانی که در تب اکسپلور یا Reels قرار دارید، محتوای دوستان و آشنایان شما، اولویت‌بندی نمی‌شوند. با این حال، معیارهای ارزشمند دیگری وجود خواهند داشت.

الگوریتم فید اینستاگرام، به چند سیگنال دیگر توجه می‌کند تا تعیین کند کدام محتوا در ارجحیت قرار دارد و باید، بالاتر نمایش داده شود:

 • کسی که محتوا را پست کرده‌است

آیا این فرد، شخصی است که غالبا با او در ارتباط هستید؟ آیا آن‌ها فالوورهای متعامل و زیادی دارند؟

آیا معمولا محتوای باکیفیتی تولید می‌کنند؟

 • اطلاعات مربوط به پست

محتوا، تصویر است یا ویدیو؟ اگر ویدیویی است، مدت زمان آن چقدر می‌باشد؟

چه ساعتی از روز پست شده‌است؟ آیا محتوا در تلفن همراه مشاهده شده‌است یا دسکتاپ؟

آیا مکانی به آن پست، الحاق شده‌است؟

 • فعالیت شما

در گذشته به چه محتوایی نگاه کرده‌اید و با آن تعامل داشته‌اید؟ چه احتمالی وجود دارد که کامنت بگذارید؟

۲. الگوریتم اینستاگرام برای استوری‌ها

استوری اینستاگرام، مشابه با فید عمل می‌کند. علاوه بر تبلیغاتی که در استوری گذاشته می‌شوند، محتوایی که در آن‌ها می‌بینید، از مواردی هستند که در گذشته، فالو کرده‌اید (و نه حساب‌های جدید).

با این وجود، شما توانایی لایک کردن یا کامنت گذاشتن برای استوری را ندارید به همین دلیل اینستاگرام از سیگنال‌های مختلف دیگری برای این کار استفاده می‌کند:

 • پیام‌های دایرکت (DM)

آیا کاربر، استوری شما را مشاهده می‌کند و پاسخ می‌دهد؟

 • کلیک بر پروفایل

پس از آن که کاربر، استوری شما را مشاهده کرد، آیا بر پروفایل شما کلیک می‌کند تا سایر محتواهای شما را مشاهده نماید؟

 • رد شدن از استوری یا مشاهده تا پایان

آیا کاربر، استوری‌های شما را تا پایان مشاهده می‌کند یا آن که از تماشای آن خسته شده و به سراغ استوری‌های کاربران دیگری می‌رود.

کاربرانی که نوتیفیکیشن استوری‌های شما را روشن می‌کنند یا آن که استوری‌های شما را با دوستان خود به اشتراک می‌گذارند نیز در این زمینه تأثیرگذار می‌باشند.

تمامی این سیگنال‌ها از جمله مواردی هستند که الگوریتم، برای فهمیدن آن که محتوای شما مورد توجه کاربران قرار گرفته‌است، از آن‌ها استفاده می‌کند. از نظرسنجی، پرسش و پاسخ و انواع استیکرها در استوری‌های خود استفاده نمایید تا کاربران را نسبت به تعامل با محتوا، ترغیب نمایید

۳. الگوریتم اینستاگرام برای Reels

یکی از جدیدترین ویژگی‌های اینستاگرام، Reels می‌باشد. آن‌ها، زمان زیادی را صرف توسعه‌ی این ویژگی کردند.

این ویژگی در مرکز نوار ناوبری شما قرار گرفته‌است و بخش مهمی از صفحه‌ی اکسپلور شما را به خود اختصاص داده‌است. در حالت اولیه، الگوریتم اینستاگرام، محتوایی که در آن از ابزارهای خلاقانه مانند افکت دوربین، انواع فیلترها و متن استفاده شده‌است را ترجیح می‌دهد.

همچنین الگوریتم اینستاگرام، محتوایی را که از برنامه‌های دیگر (مانند تیک‌تاک) برداشته شده‌اند یا دارای وضوح پایینی هستند را در محاسبات خود در نظر نمی‌گیرد. الگوریتم اینستاگرام، Reelهایی را ترجیح می‌دهد که لایک، کامنت، به اشتراک‌گذاشتن و ویویی بیشتری دریافت نمایند.

همچنین الگوریتم می‌تواند این موضوع را تشخیص دهد که کاربران، Reels را ذخیره می‌کنند یا آن را در استوری‌های خود، به اشتراک می‌گذارند.

۴. الگوریتم اینستاگرام برای صفحه‌ی اکسپلور

صفحه‌ی اکسپلور، جایی است که کاربران، با مراجعه کردن به آن، به دنبال یافتن محتوا و برندهای جدید می‌باشند. به همین دلیل، تمامی محتواها و صفحاتی را که در این بخش مشاهده می‌کنید، جزء صفحاتی که در گذشته دنبال کرده‌اید نیستند.

البته ممکن است هر از گاهی، ۱ یا ۲ پست از صفحاتی که دنبال می‌کنید را در این بخش مشاهده نمایید اما این موارد، بسیار نادر می‌باشند. اینستاگرام می‌گوید:

“مهم‌ترین اقداماتی که در اکسپلور به آن‌ها توجه می‌کنیم شامل لایک کردن، ذخیره کردن و به اشتراک گذاشتن می‌باشند.”

البته الگوریتم صفحه‌ی اکسپلور به موارد دیگری نیز توجه می‌کند:

 • کسی که محتوا را پست کرده‌است

آیا این حساب کاربری را دوستان شما نیز دنبال می‌کنند؟ آیا قبلا با این حساب کاربری ارتباط برقرار کرده‌اید (از طریق صفحه اکسپلور یا Reels) اما هنوز آن را فالو نکرده‌اید؟

 • اطلاعات مربوط به پست

آیا کاربران، این محتوا را به سرعت پیدا می‌کنند، لایک می‌کنند، کامنت می‌گذارند و به اشتراک می‌گذارند؟ کدام کاربر، این پست را پسندیده‌است؟

معمولا آن‌ها با چه محتواهای دیگری تعامل دارند؟

 • فعالیت شما

آیا در گذشته با محتوای مشابهی تعامل داشته‌اید؟ آیا معمولا این نوع محتوا را ذخیره می‌کنید یا آن که آن‌ها را در استوری‌های خود به اشتراک می‌گذارید؟

الگوریتم اینستاگرام تلاش دارد تا علائق شما را پیش‌بینی کند. به عنوان مثال اگر اکانت باشگاه منچستریونایتد را فالوو داشته باشید ممکن است که این پلتفرم، اکانت سایر باشگاه‌های دیگر را به شما نشان دهد.

یا آن که حتی ممکن است که اینستاگرام تصور کند که عموما شما به ورزش علاقه دارید و ویدیوهایی درباره‌ی بسکتبال یا هر رشته‌ی ورزشی دیگری را به شما نشان بدهد. اگر پیشنهادهایی (Suggestions) که الگوریتم اینستاگرام به شما می‌دهد را دوست داشته باشید، به نمایش چنین محتوایی ادامه خواهد داد در غیر این صورت سعی خواهد کرد تا چیزهای دیگری که به آن‌ها علاقه دارید را بیابد.

۸ راه برای آن که الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۱ به نفع شما کار کند

هدف کلی الگوریتم اینستاگرام را به خاطر داشته باشید: مردم را در حال تعامل نگهداشتن و همچنین حفظ آن‌ها در این بستر. اینستاگرم، کسب و کار انتفاعی می‌باشد که برای کسب درآمد به تبلیغات متکی است.

به همین دلیل نیز به هر میزانی که کاربران، خوشحال‌تر بوده و بیشتر در این بستر بچرخند، این شرکت به سود بیشتری خواهد رسید. اگر محتوای شما بتواند چنین کاری را برای اینستاگرام انجام دهد، به احتمال زیاد، الگوریتم نیز به نفع شما عمل خواهد کرد.

در زیر، به بررسی نکاتی می‌پردازیم که توجه به آن‌ها باعث می‌شود تا الگوریتم اینستاگرام به نفع شما کار کند:

۱. انتشار مطالب با کیفیت بالا

تا زمانی که نتوانید محتوای باکیفیتی را تولید کنید، تسلط بر مبانی الگوریتم اینستاگرام، هیچ سودی به شما نخواهد رساند (حتی اگر همه‌ی آن‌ها را بلد باشید). در واقع نداشتن محتوای باکیفیت باعث می‌شود تا هیچ وقت نتوانید به میزان رشد و تعامل مد نظر خود دست‌یابید.

توصیه می‌کنیم که فرآیندی که با عنوان مدل‌سازی شناخته می‌شود را دنبال نمایید. مدل‌سازی به معنای آن است که کارهای افراد دیگری که در زمینه‌ی شما فعالیت می‌کنند و به موفقیت رسیده‌اند را مورد مطالعه قرار داده و موفقیت آن‌ها را تکرار نمایید.

برندها و اینلفوئنسرهای دیگری که تحسین می‌کنید را بیابید. چه چیزی باعث شده تا لایک و کامنت بیشتری دریافت نمایند؟

بهترین برنامه‌ای که آن‌ها از آن استفاده کرده‌اند را انتخاب کرده و استراتژی محتوای منحصر به فرد خود را ایجاد نمایید. احتمالا فالوورهای آن‌ها از محتوای شما استقبال خواهند کرد که این نکته فرصتی برای افزایش مخاطبان را به شما خواهد داد.

به هر میزانی که برای محتوای خود تلاش کنید به همان میزان نیز تعامل و رشد بیشتری دریافت خواهید کرد. ممکن است که جمله‌ی اخیر بسیار واضح باشد اما بسیاری از مردم می‌خواهند که با شیوه‌های آسان و در کم‌ترین زمان ممکن در این زمینه به موفقیت برسند.

چنین طرز فکری منجر به تولید محتوای ضعیف و کاهش خلاقیت می‌شود که بر جنبه‌های دیگر کسب و کارتان نیز تأثیر خواهد گذاشت.

۲. پست گذاشتن مکرر و پیوسته

هر چه پست‌های بیشتر بگذارید، رشد سریع‌تری را تجربه خواهید کرد. با این وجود نیاز است تا در این زمینه، ثبات را رعایت نمایید.

این نکته به معنای آن است که شما مثلا نمی‌توانید امروز ۱۰ برابر، فردا ۲ برابر و پس فردا ۴ برابر، پست کنید چرا که الگوریتم‌های اینستاگرام، چنین موضوعی را دوست ندارند؛ آن‌ها به دنبال ثبات هستند.

کار خود را با ارسال ۱ پست در روز آغاز نمایید. ممکن است که پس از مدتی وسوسه شوید که پست‌های بیشتری بگذارید اما نیاز است که کیفیت محتوا را در اولویت قرار دهید.

زمانی که به تولید منظم محتوای باکیفیت عادت کردید، می‌توانید مقیاس‌بندی و ارسال مکرر را آغاز نمایید. تغییرات را به تدریج اعمال کنید.

به عنوان مثال پس از مدتی، هر روز ۲ بار پست بگذارید و این کار را برای چند هفته انجام دهید و سپس بعد از مدتی، تعداد دفعات را به ۳ بار در روز برسانید.

۳. تعامل با مخاطبان

اینستاگرام می‌خواهد محتوایی را در معرض توجه قرار دهد که باعث می‌شود کاربران، مدت زمان بیشتری در این پلتفرم بمانند. به تمامی لایک‌ها، کامنت‌ها و پیام‌های دایرکت، پاسخ دهید.

از پروفایل مخاطبان خود دیدن کرده و محتوای آن‌ها را لایک نمایید و حتی برای آن‌ها کامنت نیز بگذارید. چنین تعاملاتی باعث می‌شوند تا الگوریتم اینستاگرام به نفع شما کار کرده و همچنین به ایجاد روابط واقعی با فالوورها نیز کمک نماید.

این نکته را به یاد داشته باشید که در پشت هر لایک و پیجی، یک فرد واقعی حضور دارد. زمانی که برندها (حتی برندهای کوچک و محلی) با این افراد ارتباط برقرار می‌کنند، آن‌ها هیجان‌زده می‌شوند و تمایل بیشتری برای لایک کردن، کامنت گذاشتن یا به اشتراک گذاشتن خواهند داشت.

چنین کاری یک چرخه‌ی متشکل از تعامل، ارتقا و حمایت الگوریتم و همچنین تعامل بیشتر، ایجاد خواهد کرد.

۴. نوشتن کپشن خارق‌العاده

فید اینستاگرام شما از دو بخش تشکیل شده‌است: رسانه و کپشن. مردم برای تصاویر و فیلم‌ها می‌آیند اما این کپشن است که باعث ماندن آن‌ها می‌شود.

زمینه‌ی مناسبی برای تصاویر خود فراهم کنید. داستان، تعریف کنید.

هدف شما آن است که با استفاده از تصاویر و ویدیوها حرکت مخاطبان را متوقف سازید. در چنین حالتی شما به یک کپشن قدرتمند، که آن‌ها را وادار به خواندن مطالب و انجام کارهایی که مد نظر شما است نماید، نیاز خواهید داشت.

مخاطبان شما، شخصیت‌های متفاوتی دارند. برخی از آن‌ها دوست دارند فقط تماشا کنند، برخی دوست دارند مطالعه کنند و برخی دیگر نیز تنها به یک نگاه اجمالی بسنده می‌کنند.

به همین دلیل نیاز است تا از تمامی قابلیت‌های اینستاگرام برای جلب توجه مخاطبان استفاده نمایید.

۵. ایجاد پست چرخ و فلکی (کاروسل یا Carousel)

پست چرخ و فلکی اینستاگرام شامل چند تصویر یا فیلم در یک پست است که کاربران می‌توانند آن‌ها را یک جا و تنها با سوایپ کردن، مشاهده نمایند. چنین پست‌هایی فرصت‌های بیشتری برای ارائه‌ی ارزش، افزایش تعامل و افزایش لایک و کامنت می‌دهند.

کاروسل‌های متوسط، دارای تصاویر بی‌ارتباط با یکدیگر می‌باشند که ممکن است از طریق کپشن، به یکدیگر مرتبط شوند. اما پست‌های چرخ و فلکی حرفه‌ای، به یکدیگر مرتبط هستند و داستانی را از ابتدا تا انتها بیان می‌کنند یا آن که جزئیات بیشتری را شرح می‌دهند.

شما می‌توانید برای بهبود پست‌های چرخ و فلکی خود از Canva استفاده نمایید.

۶. صرف زمان بیشتر بر استوری‌ها

استوری‌ها اینستاگرام ابزارها و بسترهای بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهند تا بتوانید فالوورهای جدید و بازگشتی، به دست آورید. به تجربه‌ی خود در اینستاگرام توجه نمایید.

اینستاگرام را باز می‌کنید، متوجه یک استوری می‌شوید که به آن علاقه دارید. قبل از آن که از اینستاگرام خارج شوید تصمیم می‌گیرید که یک استوری دیگر را تماشا می‌کنید، سپس یکی دیگر را می‌بینید و این کار به همین نحو ادامه می‌یابد.

ممکن است بار بعدی که وارد اینستاگرام شدید، تنها از فید خود بازدید کرده و استوری‌های را نادیده بگیرید. زمانی که محتوا را هم در پست‌ها و هم در فید اینستاگرام قرار می‌دهید، فرصت‌های بیشتری برای تعامل با کاربران، به دست خواهید آورد.

زمانی که تعامل بیشتری با کاربران ایجاد نمایید، اینستاگرام نیز محتوای شما را بیشتر، نمایش خواهد داد.

۷. استفاده از فرمت و قالب مناسب

اینستاگرام به سایز محتوا توجه می‌کند. زمانی که از ابعاد مناسبی استفاده نمایید، اینستاگرام نیز به محتوای شما توجه خواهد کرد در غیر این صورت، چیزی به شما نخواهد رسید.

در زیر، حداکثر ابعادی که باید در تصاویر مربعی، افقی و عمودی از آن‌ها استفاده شود را مشاهده می‌کنید:

مربع: 1080 px در 1080 px

عمودی: 1080 px W در 1080 px H

افقی: 1080 px W در 566 px H

می‌توانید از هر ابعادی که در محدوده‌ی ذکرشده قرار گیرد استفاده نمایید. هر چند باید سعی کنید از بزرگ‌ترین ابعاد ممکن استفاده نمایید تا وضوح تصاویر را به حداکثر برسانید.

۸. توجه به داده‌ها

هیچ استراتژی اینستاگرامی وجود ندارد که بتوان گفت برای همه‌ی افراد، قابل استفاده باشد. برخی از محتواها برای برخی از اکانت‌ها و صنایع مزایای بیشتری به همراه دارند در حالی که ممکن است که همان محتوا به درد برخی از پیج‌ها نخورند.

برای فهم این که چه چیزی به درد شما می‌خورد یا خیر باید به داده‌های خود (و نه داده‌های اینستاگرام یا رقبا یا …) مراجعه نمایید. به نتایج تجزیه و تحلیل‌هایی که داشته‌اید نگاه کنید تا بفهمید چه خبر است.

آیا ویدیوهای شما نسبت به تصاویری که پست کرده‌اید، از جذابیت بیشتری برخودار بوده‌اند؟ ممکن است که مخاطبان شما، ویدیوها را بیشتر از تصاویر ترجیح دهند به همین دلیل، الگوریتم می‌فهمد که باید به ویدیوهای شما بیشتر از تصاویر، توجه نماید.

آیا زمانی که ساعت ۷ صبح، پستی ارسال می‌کنید، تعامل بیشتری نسبت به ارسال همان پست در ساعت ۱۱ صبح، به دست می‌آورید؟ در این صورت ممکن است که الگوریتم در چنین ساعتی، محتوای شما را به کاربران بیشتری ارائه دهد.

کاربران، تجربه‌ی مشاهده‌ی خود را تعیین می‌کنند

اینستاگرام، الگوریتم‌هایی در اختیار دارد که به آن‌ها کمک می‌کنند تا بفهمند کدام فاکتورها را باید برای اولویت‌بندی کردن، در نظر داشته باشند. با این وجود، فالوورها نیز هر روز بر الگوریتم‌ها، تأثیر می‌گذارند.

چیزهایی که لایک می‌کنند، مشاهده می‌کنند یا برای آن‌ها کامنت می‌گذارند، بر الگوریتم، تأثیر می‌گذارند. البته عکس این موضوع نیز صدق می‌کند و مواردی را که نمی‌بینند یا لایک نمی‌کنند نیز بر الگوریتم، تأثیر می‌گذارند.

هر گونه تعامل یا عدم تعاملی، به مثابه‌ی یک سیگنال برای الگوریتم می‌باشد. سایر سیگنال‌ها عبارتند از:

 • فالو کردن
 • آنفالو کردن
 • بلاک کردن
 • به اشتراک گذاشتن
 • کلیک کردن بر لینک‌ها
 • ریپورت کردن
 • بوک‌مارک کردن
 • میوت کردن
 • پنهان کردن

در نهایت باید گفت که الگوریتم‌ها به کاربران کمک می‌کنند تا آن چه را که دوست دارند ببینند و بر تجربه‌ی مشاهده‌ی خود، کنترل داشته باشند.

سخن آخر

آیا از وقت گذاشتن در اینستاگرام در حالی که بازخورد مناسبی دریافت نمی‌کنید خسته شدید؟ اگر چنین است باید بر اصول الگوریتم اینستاگرام و ترفندهایی که باعث می‌شود تا پست‌های شما، در معرض دید کاربران بیشتری قرار گیرند، تمرکز نمایید.

در این مقاله با بررسی نکاتی که باید در این زمینه به آن‌ها توجه نمایید سعی کردیم تا شما را راهنمایی نماییم.