استفاده از متدولوژی های چابک در بازاریابی دیجیتال

استفاده از متدولوژی های چابک در بازاریابی دیجیتال

استفاده از متدولوژی های چابک در بازاریابی دیجیتال

استفاده از متدولوژی های چابک در بازاریابی دیجیتال 1400 1000 دکتر علی ناصرحجتی

کاملاً مشخص است که وقتی متدولوژی های چابک در فوریه ۲۰۰۱ نوشته و امضا شد، هیچ‌کس به این فکر نمی‌کرد که چگونه  آن را در بازاریابی دیجیتال اعمال کند.

 نرم افزار Agile اکنون کارآمدترین رویکرد برای ایجاد کمپین های بازاریابی دیجیتال موفق در نظر گرفته می شود.

بازاریابی از طریق رسانه های سنتی (به عنوان مثال، چاپ، تلویزیون و رادیو) یک فرآیند زمان بر و سخت است. ایجاد تغییرات در آن دشوار و پرهزینه است، بنابراین تیم‌های بازاریابی تمایل دارند کمپین‌های از پیش تعریف‌شده را با خطر کمتری دنبال کنند.

تلاش مورد نیاز برای تغییر و به‌روزرسانی کمپین‌ها در رسانه‌های سنتی، اندازه‌گیری نتایج و پاسخ به بازخوردها را قبل از پایان کمپین دشوار می‌کند.

از سوی دیگر، بازاریابی دیجیتال چابک شامل تکرار، انطباق و همکاری می‌شود که به تیم‌ها اجازه می‌دهد به سرعت به تغییرات در روندها و رفتارهای مشتری پاسخ دهند. این چابکی بازاریابی همچنین به تیم ها کمک می کند تا کمپین های داده محور را بر اساس معیارها و نه بر اساس فرضیات اجرا کنند.

مزایای اصلی اتخاذ رویکرد چابک برای بازاریابی دیجیتال عبارتند از:

 • بهره وری بیشتر
 • شفافیت بیشتر
 • اولویت بندی بهتر
 • افزایش توانایی سازگاری با تغییرات
 • ارتباطات بهبود یافته
 • رضایت مشتری بالاتر

ویژگی های تیم های بازاریابی دیجیتال چابک:

طبق مطالعه‌ای که AgileSherpas انجام داد، صنعت بازاریابی چابک به سرعت در حال رشد است. از اولین نظرسنجی خود در سال ۲۰۱۸، پذیرش بازاریابی چابک از ۳۷ درصد به ۴۲ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۵۱ درصد در سال ۲۰۲۰ رسید.

با توجه به اینکه بیش از نیمی از پاسخ‌دهندگان این مطالعه Agile را برای ابتکارات بازاریابی خود پذیرفته‌اند، بیایید نگاهی به ویژگی‌های یک تیم بازاریابی دیجیتال “Agile” بیندازیم تا بهتر درک کنیم که در سطح تیم چه اتفاقی می‌افتد تا تحول چابک را در صنعت بازاریابی دیجیتال ایجاد کند.

ویژگی های تیم های بازاریابی دیجیتال Agile مانند همتایان خود در توسعه نرم افزار عبارتند از:

 • سازمان یافته و متقابل

تیم های چابک فلسفه استقلال، همکاری، ارتباط و روحیه تیمی را برای کار در جهت یک هدف مشترک بدون وابستگی به ساختار سلسله مراتبی برای گفتن نحوه کار به آنها اتخاذ می کنند.

اعضای تیم همچنین در کارهای متعدد مهارت دارند، بنابراین برای بهتر شدن برنامه منابع کلیدی و پیشرفت پروژه، هیچ انتظاری وجود ندارد.

 • مبتنی بر همکاری

تیم‌های بازاریابی چابک اطلاعات و داده‌ها را به خوبی پیدا می کنند تا سطح بالایی از سازماندهی و دید در تمام کمپین‌های تیم وجود داشته باشد.

 • تصمیم گیرندگان معیار محور

تیم های بازاریابی دیجیتال چابک، انتخاب های بازاریابی استراتژیک را بر اساس داده ها توجیه می کنند، نه بر اساس احساسات. آنها نتایج کمپین های بازاریابی را تجزیه و تحلیل می کنند و آزمایش های بازاریابی را بر اساس نتایج قابل اندازه گیری انجام می دهند.

 • پاسخگو به بازخورد مداوم

بازاریابان چابک از حلقه های بازخورد برای بهبود کمپین های خود استفاده می کنند. این حلقه ها شامل استقرار کمپین ها به صورت تکراری، جمع آوری بازخورد مثبت و منفی، اعمال آن بازخورد و انتشار تکرار کمپین بعدی است.

 • سازگاری

تیم های بازاریابی دیجیتال چابک با شکست به عنوان فرصتی برای بهبود برخورد می کنند. آن‌ها انعطاف‌پذیر هستند و مایلند استراتژی بازاریابی خود را در صورتی که داده‌ها نشان می‌دهد نیاز است تغییر دهند و کمپین‌ها را بر اساس شخصیت‌های مختلف مشتریان سفارشی کنند.

 • کارآمدی

یکی از اجزای کلیدی فروشگاه بازاریابی دیجیتال Agile، استفاده از الگوها برای افزایش کارایی است. الگوها سازگاری با تغییر نیازها و رفتار مشتری را آسان می کنند.

اسکرام در مقابل کانبان: تفاوت آن ها چیست؟

اکثر تیم‌هایی که شیوه‌های بازاریابی دیجیتال Agile را اتخاذ می‌کنند، بسته به نیازهای خاص تیمشان، از Scrum یا Kanban پیروی می‌کنند. در اینجا یک نگاه سطح بالا به این دو چارچوب آورده شده است:

اسکرام به تیم ها دید بهتری از محصول می دهد و به آن ها اجازه می دهد تا با تمرکز بر دو قابلیت، تغییرات را سریعاً ترکیب کنند.

پاسخگویی: اسکرام کار را به یک سری اسپرینت های یک تا چهار هفته ای تقسیم می کند. قبل از شروع پروژه، تیم یک نمونه ایجاد می کند که تمام کارهایی که تیم باید انجام دهد را فهرست می کند و در پایان هر دو، تیم یک محصول تحویلی دارد که مشتری می تواند بلافاصله از آن استفاده کند.

سازگاری: تغییری در پروژه های Agile رخ می دهد، چه به دلیل اکتشافات در طول توسعه یا در پاسخ به بازخورد.

با تقسیم بندی تولید، اسکرام تضمین می کند که آزمایش در مراحل اولیه انجام می شود و کاربران می توانند محصول را امتحان کنند و بازخورد ارائه دهند تا تیم بتواند در صورت نیاز تغییراتی را ایجاد کند.

Kanban

برخلاف اسکرام که کل پروژه را در نظر می گیرد، کانبان هر بار روی یک کار خاص تمرکز می کند.

مزایای اصلی اجرای کانبان عبارتند از:

 • انتخاب کار و اولویت بندی آسان تر
 • افزایش شفافیت پروژه
 • روی گردش کار و ارائه خدمات تمرکز کنید
 • افزایش توانایی حل مسئله و تصمیم گیری
 • پیش بینی پذیری و ارتباطات بین تیمی بهبود یافته است
 • سازگاری بهتر باتغییر دادن
 • شروع با بازاریابی دیجیتال چابک

اتخاذ هر روش جدید مستلزم زمان و تلاش است، به خصوص زمانی که نیاز به روش جدیدی از تفکر در مورد فرآیندهای قدیمی داشته باشد.

دوره پذیرش شیوه‌های بازاریابی دیجیتال چابک بر اساس تمایل تیم شما برای پذیرش تغییرات و سطح حمایتی که این ابتکار از سوی تصمیم‌گیرندگان سازمان دارد، متفاوت خواهد بود. با این حال، بسیاری از تیم‌های بازاریابی می‌توانند در عرض دو تا سه ماه، مزایای تغییر چابک خود را ببینند