ارتباطات بازاریابی یکپارچه – معنا، ابزار و مثال

ارتباطات بازاریابی یکپارچه - معنا، ابزار و مثال

ارتباطات بازاریابی یکپارچه – معنا، ابزار و مثال

ارتباطات بازاریابی یکپارچه – معنا، ابزار و مثال 1400 1000 دکتر علی ناصرحجتی

در این دنیای رقابتی با رسانه‌های بی‌شمار بازاریابی و تبلیغات و کمپین‌های بازاریابی قدرتمند، شما باید با استفاده از یک رویکرد ۳۶۰ درجه یک پیام بازاریابی ثابت را برای تقویت موقعیت خود در بازار و تأثیرگذاری بر مشتریان احتمالی خود و همچنین مشتریان فعلی خود داشته باشید.

در اینجا راهنمایی برای ارتباط بازاریابی یکپارچه آمده است تا به شما کمک کند با این رویکرد پیش بروید

ارتباطات بازاریابی یکپارچه چیست؟

ارتباطات بازاریابی یکپارچه (IMC) مفهومی است که بر اساس آن یک شرکت با دقت بسیاری از کانال های ارتباطی خود را یکپارچه و هماهنگ می کند تا پیامی واضح و منسجم را ارائه دهد. هدف آن اطمینان از ثبات پیام و استفاده مکمل از رسانه است.

IMC  ، تلفیقی از تمام ابزارها، رویکردها و منابع بازاریابی در یک شرکت است که تأثیر را بر ذهن مصرف کننده به حداکثر می رساند و در نتیجه حداکثر سود را با حداقل هزینه به همراه دارد. از چندین روش نوآورانه استفاده می کند تا اطمینان حاصل شود که مشتری پیام مناسب را در مکان و زمان مناسب دریافت می کند.

ابزارهای IMC:

هشت ابزار اصلی ارتباطات بازاریابی یکپارچه به شرح زیر است:

تبلیغات:

تبلیغات به هر شکل، از تبلیغات غیر شخصی محصولات یا خدمات توسط یک حامی مشخص اشاره دارد تا  رسانه های مختلف مورد استفاده که عبارتند از چاپ (روزنامه و مجلات)، پخش (رادیو و تلویزیون)، شبکه (ماهواره، بی سیم و تلفن)، الکترونیک (صفحه وب، نوار صوتی و تصویری) و نمایش (بیلبوردها، علائم و پوسترها.

مزیت اصلی تبلیغات این است که به دست مصرف کنندگان پراکنده جغرافیایی می رسد. مصرف‌کنندگان عموماً بر این باورند که یک نام تجاری در تبلیغات باید مقداری «ارزش خوب» ارائه دهد.

پیشبرد فروش:

این نوعی از انگیزه های کوتاه مدت برای تشویق آزمایش یا خرید یک محصول یا خدمات است. ممکن است شامل تبلیغات مصرف کننده باشد و یا متمرکز بر مصرف کننده، مانند توزیع نمونه های رایگان، کوپن ها، پیشنهادات برای خرید مقدار بالاتر، تخفیف ها و حق بیمه ها یا تبلیغات تجاری باشد و یا متمرکز بر خرده فروشان  از جمله کمک هزینه های نمایشی و تجاری، تخفیف های حجمی، پرداخت. برای مشوق های عملکرد و مشوق های فروشندگان باشد.

پیشبرد فروش به جلب توجه مصرف کنندگان کمک می کند و با دادن انواع انگیزه ها، دعوت به مشارکت در یک معامله را ارائه می دهد.

فروش شخصی:

نوعی تعامل رودررو با یک یا چند خریدار به منظور ارائه، پاسخ به سوالات و گرفتن سفارش می باشد. این ثابت می کند که موثرترین ابزار در مراحل بعدی فرآیند خرید است.

مزیت این است که پیام می تواند مطابق با نیازهای خریدار سفارشی شود و بر ایجاد یک رابطه بلندمدت با خریدار متمرکز شود.

روابط عمومی:

از جمله برنامه های متنوعی در جهت بهبود روابط بین سازمان و مردم می باشد. تبلیغات یک ارتباط یک طرفه است در حالی که روابط عمومی یک ارتباط دو طرفه است که می تواند بازخوردها را نظارت کند و پیام آن را برای ارائه حداکثر سود تنظیم کند. یکی از ابزارهای رایج مورد استفاده در اینجا تبلیغات است که بر ارزش خبری محصول یا خدمات سرمایه گذاری می کند تا بتواند اطلاعات را در رسانه های خبری منتشر کند.

مقالات در رسانه ها عینیت بیشتری نسبت به تبلیغات دارند و از اعتبار بالایی برخوردار هستند. همچنین، این توانایی را دارد که به مشتریانی که به سختی پیدا می شوند دسترسی پیدا کند.

بازاریابی مستقیم:

بازاریابی مستقیم شامل استفاده از پست، تلفن، فکس، ایمیل یا اینترنت برای برقراری ارتباط مستقیم یا درخواست پاسخ یا گفتگو از مشتریان است. خریداران بیش از هر زمان دیگری به کارت های اعتباری و خرید آنلاین تکیه کرده اند که این امر باعث می شود بازاریابان به طور مستقیم به مشتریان نزدیک شوند و در نتیجه به آنها در فرآیند خرید کمک کنند.

شرکت ها یک پایگاه داده از جزئیات تماس مصرف کنندگان دارند که از طریق آن کاتالوگ ها و سایر مطالب بازاریابی را ارسال می کنند که خرید آنلاین را برای مشتری آسان تر می کند. ارتباط بازاریابی مستقیم در سال های اخیر افزایش یافته است.

رویدادها و تجربیات:

اینها فعالیت ها و برنامه هایی با حمایت شرکت هستند که برای ایجاد تعاملات مرتبط با برند با مشتریان طراحی شده اند. حمایت های مالی باعث بهبود و دیده شدن شرکت می شود. شرکت‌ها تجربه استفاده از محصول را به مشتریان ارائه می‌کنند که در نهایت منجر به فراخوانی بالاتر برند نسبت به رقبا می‌شود. این رویدادها ثابت می کند که مخاطب را درگیر می کند.

بازاریابی از طریق رسانه های اجتماعی:

مفهوم بازاریابی رسانه های اجتماعی اساساً به فرآیند تبلیغ کسب و کار یا وب سایت ها از طریق کانال های رسانه های اجتماعی اشاره دارد. شرکت‌ها موفق می‌شوند توجه گسترده‌ای را در چنین کانال‌هایی به خود جلب کنند و می‌توانند با مصرف‌کنندگان در زمانی که در حال مرور اینترنت هستند، تعامل داشته باشند.

روش‌های جدید و مدرن ارتباطات در این پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی در حال توسعه هستند و ثابت می‌کنند که آینده  در نحوه تبلیغات هستند. آنها این توانایی را دارند که با مشتریان در تعامل و به روز باشند.

بازاریابی موبایلی:

بازاریابی موبایلی شامل برقراری ارتباط با مصرف کننده از طریق یک دستگاه تلفن همراه است، یا برای ارسال یک پیام بازاریابی ساده، معرفی آنها به یک کمپین جدید مبتنی بر مشارکت و اجازه بازدید از یک وب سایت را با تلفن همراه می دهند.

ارزان‌تر از روش‌های سنتی هم برای مصرف‌کننده و هم برای بازاریاب، بازاریابی موبایلی است که واقعاً یک نسخه ساده از بازاریابی آنلاین است که با گذشت زمان، استفاده از آن افزایش می‌یابد. به عنوان مثال، تبلیغاتی هستند که در برنامه های تلفن همراه می بینیم.

نمونه های ارتباطات بازاریابی یکپارچه:

اولین نمونه ارتباطات بازاریابی یکپارچه ای که به ذهن می رسد Go Pro است. Go Pro از اجزای IMC به طور گسترده و دقیق استفاده کرده است.

GoPro در استفاده از محتوای آنلاین برای جلب توجه مخاطبان خود تسلط دارد. این شرکت دارای یک کانال یوتیوب است که در آن به دنبال تعداد زیادی ویدیو می‌گردد که با دوربین با کیفیت بالا گرفته شده است، از جمله عکس‌های هیجان‌انگیز، و منحصربه‌فرد و زیبا که توسط کاربران و خود شرکت گرفته شده است تا به مخاطبان مورد هدف خود برسد.

آنها صدها هزار دنبال کننده و لایک در فیس بوک، توییتر و اینستاگرام دارند و از این پلتفرم ها برای جلب توجه طرفداران خود با ارسال ویدیوهای کوتاه و محرک بصری که با دوربین گرفته شده است، استفاده کرده اند. برای به حداکثر رساندن سئو، GoPro تقریباً هر روز یک مسابقه آنلاین برگزار می کند که در آن شرکت کنندگان این شانس را دارند که از هر محصولی که استفاده می کنند رونمایی کرده، و برنده شوند.

این شرکت همچنین از تبلیغات خود برای دستیابی به مخاطبان هدف خود استفاده کرده است. در روزهای اولیه، آنها به آرامی حرکت می کردند و به مرور به شدت از پلت فرم آنلاین برای تبلیغات آن استفاده می کردند.

دومینو:

رستوران های زنجیره ای پیتزا Domino کمپین “AnyWare” را ایجاد کرد تا به مردم کمک کند غذا را به روش های راحت تر سفارش دهند. این به مشتریان اجازه می دهد تا با تلویزیون هوشمند، توییت کردن، ارسال متن یا حتی با ساعت هوشمند پیتزا سفارش دهند.

این ایده ممکن بود، زیرا دو سال قبل از AnyWare، Domino Profiles Pizza را تأسیس کرد که اطلاعات پرداخت مشتریان، آدرس‌ و سفارش آسان مشتری را ذخیره می‌کرد. سفارش آسان همان، سفارش غذای مورد علاقه مشتری است که شامل عناصری مانند روش پرداخت ترجیحی، نوع سفارش (تحویل یا حمل) و آدرس یا فروشگاه مورد علاقه است.

این شرکت بسیار هوشمندانه از اجزای مختلف IMC مانند کمپین تلویزیونی ملی، بیانیه های مطبوعاتی و بازاریابی آنلاین برای جذب مشتریان به وب سایت خود AnyWare.Dominos.com استفاده کرد، جایی که آنها می توانند در مورد روش های جدید سفارش بیاموزند.

این باعث شد که سایت ۵۰۰۰۰۰ بازدید بیشتر داشته باشد، و فروش آن سالانه ۱۰.۵ درصد رشد داشته باشد و دومینو به هدف خود مبنی بر انجام نیمی از سفارشات دیجیتالی دست یابد.

این دو مثال اصلی نشان می‌دهند که اجزای IMC، اگر به طور گسترده و بهینه مورد استفاده قرار گیرند، به سود پیشنهادی شرکت کمک زیادی می‌کنند.

در عصر دیجیتالی شدن مدرن، ابزارهای سنتی ارتباطات یکپارچه بازاریابی (تبلیغات، ارتقای فروش، روابط عمومی، بازاریابی مستقیم و فروش شخصی) بیشتر به عنوان پایه‌ای هستند که ابزارهای مدرن (رویدادها و تجربیات، بازاریابی رسانه‌های اجتماعی و … بازاریابی موبایلی) در حال ظهور کمک می کنند. ابزارهای مدرن تجربه مصرف کننده و تأثیر پیام ها بر مخاطب را افزایش می دهند. ابزارهای مدرن ارتباطات هدفمند کم هزینه را با دید بالا و نفوذ بالا فراهم می کنند.

ابزارهایی مانند رسانه های اجتماعی، موبایل، آنلاین و بازاریابی اینترنتی نیز مزیت تجزیه و تحلیل داده ها را ارائه می دهند که در آن شرکت ها می توانند دسترسی، اثربخشی و پاسخ به پیام را ردیابی کنند. پس از تجزیه و تحلیل پیام‌هایی که نرخ پاسخ مصرف‌کننده و اولویت‌های بالاتری دارند، شرکت‌ها می‌توانند بر این اساس ارتباطات هدف خود را تغییر داده و شخصی‌سازی کنند.

مصرف کنندگان بیشتر به انواع مختلف رسانه های اجتماعی روی می آورند تا جستجوهای اطلاعاتی خود را انجام دهند و تصمیمات خرید خود را بگیرند. آنها اغلب با جستجو و مقایسه ویژگی های محصول را به صورت آنلاین انجام می دهند، بنابراین تصمیمی آگاهانه می گیرند.

در اینجا ثابت می‌شود که  شرکت بازدهی بالاتری نسبت به همیشه دارد و ۸۳ درصد از بازاریابان در حال رشد ارزش بالایی برای بازاریابی رسانه‌های اجتماعی قائل هستند.

بنابراین می توان با اطمینان گفت که ارتباطات بازاریابی با ظهور ابزارهای مدرن روز به روز شخصی تر می شود و از این رو راه را برای آینده هموار می کند.