آماده شدن برای جادوی تحول دیجیتال موفق

آماده شدن برای جادوی تحول دیجیتال موفق

آماده شدن برای جادوی تحول دیجیتال موفق

آماده شدن برای جادوی تحول دیجیتال موفق 700 500 دکتر علی ناصرحجتی

شاید جادو به نظر برسد اما واقعیت این است که یک استراتژی خوب اغلب سحرآمیز است.


۷ مرحله برای ایجاد استراتژی تحول دیجیتال موفق

یک تحول دیجیتال در بهترین حالت خود می تواند نحوه عملکرد تجارت و بازارها را از اساس تغییر داده و طول عمر صنعت را تضمین کند.

شاید جادو به نظر برسد اما واقعیت این است که یک استراتژی خوب اغلب سحرآمیز است.

شاید با خودتان فکر کنید که تحول دیجیتال واقعا چیست؟ این قضیه فقط تبدیل شدن فروشگاهی از آجر و ملات به یک وب سایت نیست. حتی صرفا افزودن برنامه بازاریابی دیجیتال به استراتژی تبلیغات کاغذی فعلی تان نیز نیست. تحول دیجیتال، فرآیند ثابتی از ساخت و بروزرسانی استراتژی دیجیتال است که حول نیازهای تجارت تان میچرخد.

مرحله ۱. تشخیص: آیا به تحول دیجیتال نیاز دارید؟

در این روزها برای اینکه در بازار رقابت باقی بمانید باید دیجیتال شوید. به همین سادگی. شاید فکر کنید چون از قبل هم یک وبسایت داشته اید این تمام چیزی ست که لازم دارید، اما واقعیت این است که این کافی نیست. بویژه اگر بخواهید از رقبای تان سبقت بگیرید.

  • آیا خبر دارید که به چیزی بیش از حضور آنلاین نیاز دارید؟
  • آیا برای آنلاین کردن تجارت تان به کمک نیاز دارید؟
  • آیا گروه های ذی نفع داخلی در تجارت تان وجود دارند که برای پذیرفتن دیجیتال، باید آنها را متقاعد ساخت؟
  • آیا از جدا افتادن از بازار رقابت می ترسید؟
  • آیا رقبای تان کاری را انجام می دهند که شما انجام نمی دهید؟
  • آیا مشتاق هستید که ببینید تحول دیجیتال چه کارهایی می تواند انجام دهد؟

اگر به هر یک از این سوالات، پاسخ مثبت داده اید، پس تشخیص واضح است. شما آماده تحول دیجیتتال هستید.

مرحله ۲: ورود به مرحله کشف

اولین مرحله فرآیند تحول دیجیتال است. این همان زمانی ست که تیم ما می نشیند و با تجارت شما مشارکت می کند. متخصصان و تیم استراتژیست ما پس از بررسی عمیق طرز کار تجارت شما و زیر نظر گرفتن تمامی بخش های پویای آن، توصیه های دقیق را ارائه میکنند. به عنوان یک مراجعه کننده، وظیفه تان این است که همه چیز مرتب و به خط باشد. تمامی ارقام، تحقیقات، استراتژی قبلی و نقطه ضعف ها باید آماده دسترسی باشند. اینکه همه چیز را از ابتدای کار روی میز بیاورید، به انجام روان تر کارها در آینده کمک می کند. سه مرحله بعدی، دقیقا زیر مجموعه همین مرحله کشف هستند. اینها سه مرحله اساسی هستند که پیش از حرکت به سمت عمل مورد نظر، باید بطور کامل انجام شوند.

مرحله ۳: غوطه ور شدن

کاملا در موضوع شناور شوید. یعنی درک شما و تجارت تان از طریق برنامه ریزی استراتژیک، گزارش نویسی و ارائه. موضوعی که همیشه بر آن تاکید داریم  و معمولا نادیده گرفته می شود، این است که ما گوش می دهیم! این همان مرحله ای ست که تجارت تان، هر مشکلی که با آن دارید را آشکار می کند، اهداف تان، برنامه تان و موقعیتی که می خواهید به آن برسید. توصیه های تخصصی بعد از این مرحله ارائه خواهند شد. فعل  صرفا گوش می دهیم. به یاد داشته باشید که هر چه نکات بیشتری در ابتدای کار علامتگذاری شده باشد، استراتژی توسعه یافته در آخر، عمیقتر خواهد بود.

مرحله ۴: استراتژی تحول دیجیتال خود را تعریف کنید.

 پس از گوش دادن، اکنون وقت پاسخ دادن است. یعنی رای و نظر متخصصین. این مرحله همان زمانی ست که ثروت، تجربه و تخصص پا به میدان می گذارد.

این مرحله اغلب همان جایی ست اگر شخص سومی به تجارت تان نگاه کند، اغلب مفیدتر از این است که بخواهید حوزه مشکل را برای خودتان تعریف کنید. معمولا اگر خیلی به یک موضوع نزدیک باشید، دیدن تصویر کلی برای تان دشوار می شود. این کل چیزی ست که در مرحله تعریف رخ می دهد: شناسایی مشکلات مربوط به تجارت بصورت کلی.

مرحله ۵: توسعه

راه حل: این مرحله همان جایی ست که  استراتژی که با توجه  به دو مرحله قبل نوشته شده ، ارائه میشود. در این مرحله، هیچ چیز غیرمنتظره ای وجود ندارد. مشکلات به همراه راه حل های شان، در قالب ارائه مطلب، مطرح می شوند. یک برنامه روشن و قابل پیگیری با یکسری مراحل وجود دارد که می توان به کمک آن به نتیجه رسید. این مرحله جذابی ست که در آن، می توانید ظرفیت کامل خود را مشاهده کنید.

این مرحله بویژه برای متقاعدسازی افراد ذینفع تجارت تان برای حرکت به سوی دیجیتالی شدن بسیار مفید است، زیرا می توان مزایای این کار را به روشنی به آنها نشان داد. وقتی راه حل ها بصورت واضح و قابل پیگیری ارائه می شوند، احتمال آنکه در متقاعدسازی گروه های ذینفع موفق شوید، بیشتر می شود.

مرحله ۶: نتایج استراتژی تحول دیجیتال

مرحله بعدی، مشاهده نتایج شگفت آور پیاده سازی استراتژی تحول دیجیتال است. این نتایج ممکن است نتایج تعریف پذیر مانند نرخ تبدیل بالاتر باشند، اما ممکن است چیزی باشد که تعریف آن سخت تر است، مثلا اینکه تجارت تان روان تر کار کرده و هر چیزی معنادار باشد.

مرحله ۷: نظارت و بروز رسانی ها

تمام خدماتی که ارائه می دهیم ، مورد پیگیری نیز قرار می گیرند. نظارت بر ارقام و نتایج صورت می گیرد تا کسب نتایج مطلوب را برای شما تضمین کنیم. تحول دیجیتال  را هم باید به عنوان یک فرآیند بهینه سازی مستمر در نظر گرفت.